Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
09.05.2017 13:13 - Таргетиране на лихвения процент в САЩ , r* и доларът , прогнози
Автор: frb1984 Категория: Политика   
Прочетен: 5600 Коментари: 13 Гласове:
16


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg

 

 

ВЪВЕДЕНИЕ

 

През последните години ФЕД все повече фокусира лихвеният процент по федералните фондове , като основен инструмент на своята паричната политика . В този блог , ще разделя основно на три части. Първо започвам с обяснение ,как ФЕД управлява лихвеният процент . След това ще анализирам ефекта от силният долар върху лихвения процент по фондовете (обикновено се прави анализ на ефектите от лихвите спрямо долара) . Накрая , ще  завърша с няколко предполагаеми сценария за пътят на лихвите в бъдеще.  

 

 

 

Лихвите по федералните фондове преди и след кризата

Накратко лихвените проценти по федералните фондове представляват – лихвени проценти по овърнайт кредити , които определят цената на която банките си разменят резерви. Използването на този инструмент от ФЕД оказва сериозно влияние върху цената на кредита в системата и икономическата активност. На графиката е показано движението на ефективният лихвен процент по фондовете(в момента EFFR е около 0,90%) в дълъг исторически  период.
image

В продължение на много години преди финансовата криза FOMC  таргетира лихвата , чрез малки покупки и продажби на ценни книжа на открития пазар(по този начин ФЕД оказва влияние върху търсенето и предлагане на резерви в системата от страна на банковите институции ), известни като операции на открития пазар. След финансовата криза нивото  на  банковите резерви в системата се покачиха рязко в резултат на мащабните покупки на активи от страна на ФЕД ,поради тази причина този подход на  FOMC вече не работи .В таблицата са показани някой промени в активите и пасивите  на баланса на ФЕД преди кризата и след нея.
image

Как ФЕД таргетира лихвите по федералните фондовете в среда с изобилие на резерви в системата ? И как осъществява своята политика за нормализиране ?

Лихва върху резервите . Федералния резерв  плаща лихва на банкови институции за техните задължителни ((IORR – около 108 $ милиарда ) и свръх резерви (IOER – около 2.135 $ трилиона) в системата на ФЕД. Фактически тази лихва( в момента 1,00 % ) играе ролята на горна граница на лихвите по федералните фондове (в момента на нивото между 0,75% и 1.00%) . Идеята която стои зад тази система е,че банките нямат стимул да предоставят необезпечени кредити над нивото на  IOER , при условие ,че могат да оставят наличният си излишен ресурс на депозит при ФЕД (който се води без рисков). Освен това се създава възможност за банковите институции (условието е , че само банкови институции отговарящи на определени изисквания ,могат да получават лихва за техните резерви от ФЕД , а други играчи които също участват на пазара на резерви главно MMMF и GSE нямат тази възможност) да търсят резерви на пазара на по- ниска от IOER лихва и по този начин да реализират печалба от разликата(без рисков арбитраж) .

Овърнайт обратни репо операции (ON RRP). Една от основните разлики е , че на този пазар (конкретно за фед фондовете) участниците  търсят или предлагат резерви на базата на предоставени обезпечения (ценни книжа) . ФЕД предоставя обезпечения на определени контрагенти (Банки , GSE- Спонсорирани от държавата предприятия и MMMF –фондове на паричния пазар ,в момента тези контрагенти са около 150 на брой). Чрез тези операции ФЕД намалява количеството резерви в системата и подържа долната граница на лихвите по федералните фондове на ниво от 0,75% в момента(в периоди като краят на месеца и годината , търсенето на активи играещи роля на обезпечения се покачва и тази долна граница може да бъде пробита).

Сконтов процент (primary credit rate). Когато банкова институция неможе да си набави резерви поради някакви причини от пазара на фед фондовете , ФЕД може да предостави обезпечен заем (в момента лихвата на primary credit е 50 базисни пункта над IOER)

Когато FOMC покачва лихвите по федералните фондове , те покачват лихвите на тези  инструменти(floor system). На фигурата е показано как работи системата floor system.
image

 

 

Как доларът повлия на лихвата по федералните фондове ?

При EFFR от около 0,90% и инфлация за Март от 1,80%(спрямо PCE - разходи за лично потребление ), реалния лихвен процент остава на отрицателна територия от близо 1,00%. Според медианата прогноза на членовете на FOMC от Март , реалния лихвен процент , ако икономиката се развива спрямо очакванията би бил около 1,00% в дъгосрочен план , това е доста по -ниско от прогнозите от предходни години ( през март 2014 г. прогнозата е била за 2%) както и в исторически план. Как доларът повлия на лихвите ?
Ниските реални лихвени проценти в световен мащаб -поради ниският разтеж в световен мащаб , нивата на глобалните лихвени проценти намаляха в последните години .Бъдещи насоки от страна на ФЕД и други централни банки за различия в паричната политика след 2014г., доведоха до увеличаване на търсенето на американски активи , оказвайки натиск към повишаване на долара. Това на свой ред доведе до натиск надолу върху естествения лихвен процент " r* " в САЩ( под естествен лихвен процент се има предвид такова ниво на лихвите , когато реалното производство е на своят потенциал , а паричната политика е балансирана ). Този натиск към r* поради опасения за спад в икономическата активност главно в сектора на производство на стоки (импортните сектори в икономиката) , което от своя страна да доведе до спад в реалното потенциално производство и заетостта .Според модела FRB/US използван от персонала на ФЕД , покачването на доларът с 15% , което се получи след Юни 2014 г. е намалило лихвите по федералните фондове с 1,00% в средносрочен план . Като се вземе и инфлацията в двойния мандат на ФЕД , скъпия долар допринесе за спада в цените на вносните стоки (ефекта е около 0,25 % в общия индекс). Реакцията на пазара за големи лихвени диференциали между САЩ и други страни доведоха до охлаждане на американската икономика още преди ФЕД да е започнал реални действия по нормализиране.

Прогноза за пътя на лихвите по федералните фондове според членовете на FOMC

Резюмето на икономическите прогнози (SEP) се публикува четири пътя годишно и предоставя информация за икономическите прогнози на отделните участници в FOMC. На фигурата е показана медиана и индивидуална прогноза за лихвените проценти от членовете на комитета , както и 70% интервал в който действителните резултати могат да се различават от прогнозата( SEP Март 2017г. ) .

 

image

 

 

 

 

 

 


Според последните данни с които разполагаме , най – вероятния път за лихвите , ако икономиката се развива спрямо очакванията на FOMC преминава през още две повишения за 2017г. Трябва да се има предвид , че това са индивидуалните виждания на всеки участник (в тези прогнози неса на базата на консенсус между участниците), свързано с тяхното виждане за развитието на икономиката и пътят на монетарна политика на тази базата . Прогнозите за лихвите направени в първите месеци, често се различават от действителните резултати в краят на годината. В началото на 2015г. прогнозите за лихвените проценти клоняха между 2-3 повишения от по 0.25% , в краят на годината ФЕД повиши лихвата само еднократно през Декември. Серия от събития започващи през втората половина на 2014 г. - включително продължителен спад на цените на петрола, значително поскъпване на долара и сътресенията на финансовите пазари, идващи от чужбина - доведоха до неблагоприятни последици за перспективите за инфлацията и икономическата активност в САЩ, което накара FOMC да намали темпа на отстраняване на акомодацията отколкото очакваше в началото на годината. През 2016г. в началото прогнозите бяха за четири повишения от по 0,25% ,но ФЕД повиши лихвите отново еднократно през Декември. Поради тези разминавания в прогнозите ФЕД  започна да  предоставят и графики илюстриращи нивото на несигурност наречени „fan charts ” , показани на предишната фигура(за 2017г. показва възможно отклонение ±1.4 % от прогнозата).

Прогноза за лихвите от проучване на Primary Dealers и Market Participants проведено от Резервната Банката на Ню Йорк  през месец Март.
image

image
На фигурите се вижда , че межди двете групи има различие единствено в прогнозата за  времето на второто за годината повишение на лихвите.

 ЗАКЮЧЕНИЕ Различията в прогнозите за лихвените проценти от реалните резолтати в последствие ни показва , че икономиката е изключително сложен механизъм и всеки макроикономически модел използван от  членовете на FOMC и други участници на пазара(имащи за цел да проектира бъдещото състояние на икономиката), са огромно опростяване на реалността . Към тях трябва да се гледа , като нещо което се опитва да сближи тази сложност, но понякога могат и да ни подведат. В свят в който неутралните лихвени проценти са рекордно ниски конвенционалната  монетарната политика за нормализиране на ФЕД е ограничена (ефекта на силния долар).Други важни въпроси отнасящи се до краткосрочните лихвени проценти  е какво решение  ще се вземе спрямо счетоводния баланс на ФЕД ? И какви ефектите ще настъпят за икономиката от бъдещите промени във фискалната политика ? Благодаря за вниманието


     



Гласувай:
16



1. frb1984 - ЗАКЮЧЕНИЕ
09.05.2017 13:15
Различията в прогнозите за лихвите по федералните фондове от реалните резултати в последствие ни показва , че икономиката е изключително сложен механизъм и всеки макроикономически модел използван от членовете на FOMC и други участници на пазара(имащи за цел да проектира бъдещото състояние на икономиката), са огромно опростяване на реалността . Към тях трябва да се гледа , като нещо което се опитва да сближи тази сложност, но понякога могат и да ни подведат. В свят в който неутралните лихвени проценти са рекордно ниски конвенционалната монетарната политика за нормализиране на ФЕД е ограничена (ефекта на силния долар).Други важни въпроси отнасящи се до краткосрочните лихвени проценти е какво решение ще се вземе спрямо счетоводния баланс на ФЕД ? И какви ефектите ще настъпят за икономиката от бъдещите промени във фискалната политика ?
цитирай
2. dimitroff82 - ???
09.05.2017 13:56
Кои са тия Primary Dealers и другите ? Дай повече информация? Кой влиза в това проучване Пена ли ,Къна ли .... кой ??? :)
цитирай
3. dimitroff82 - Графиката е много размазана
09.05.2017 13:58
Графиката е много размазана
цитирай
4. frb1984 - Primary Dealer
09.05.2017 14:12
Primary Dealer :
Bank of Nova Scotia, New York Agency , BMO Capital Markets Corp. , BNP Paribas Securities Corp. , Barclays Capital Inc. , Cantor Fitzgerald & Co. , Citigroup Global Markets Inc. , Credit Suisse Securities (USA) LLC , Daiwa Capital Markets America Inc. , Deutsche Bank Securities Inc. , Goldman, Sachs & Co. , HSBC Securities (USA) Inc. , Jefferies LLC , J.P. Morgan Securities LLC , Merrill Lynch, Pierce, Fenner & Smith Incorporated , Mizuho Securities USA LLC , Morgan Stanley & Co. LLC , Nomura Securities International, Inc. , RBC Capital Markets, LLC , RBS Securities Inc. , Societe Generale, New York Branch , TD Securities (USA) LLC , UBS Securities LLC. , Wells Fargo Securities, LLC
цитирай
5. frb1984 - Market Participants
09.05.2017 14:13
American Capital Agency , Annaly Capital Management, Inc. , Apollo Management , Appaloosa Management L.P. , Bessemer Investment Management , BlackRock , BlueMountain Capital Management, LLC , Brevan Howard , Caxton Associates LP , Citadel LLC , Cowen Group, Inc. , Credit Suisse Group , D. E. Shaw & Co., L.P. , Eaton Vance , Fischer Francis Trees & Watts , Graham Capital , Guggenheim Partners , Harvard Management Co. , J.P. Morgan Asset Management , Kynikos Associates , Microsoft Corporation , Millennium Management, LLC , Moore Capital Management LLC , NWI Management , Oppenheimer Funds , QFR Capital Management , Teacher Retirement System of Texas , Tudor Investment Corporation , Vanguard , Wellington Management .
цитирай
6. frb1984 - :) dimitroff82
09.05.2017 14:18
Резервната банка на Ню Йорк провежда проучването преди заседание на FOMC. сега се очаква да публикуват отговорите от проучването за месец Май.
цитирай
7. ajra72 - Добра работа :))
09.05.2017 14:53
но реално има много рискове, които да попречат прогнози да се сбъднат
цитирай
8. dimitroff82 - ok
09.05.2017 14:59
сега може да дадеш повече яснота около MMMF и GSE . тези съкращения не са много ясни.
цитирай
9. frb1984 - сега може да дадеш повече яснота ...
09.05.2017 16:05
dimitroff82 написа:
сега може да дадеш повече яснота около MMMF и GSE . тези съкращения не са много ясни.

това е линк където има инфо за Reverse Repo Counterparties - https://www.newyorkfed/markets/rrp_counterparties
цитирай
10. frb1984 - но реално има много рискове, които ...
09.05.2017 16:08
ajra72 написа:
но реално има много рискове, които да попречат прогнози да се сбъднат

може да видиш заключителната част от вчерашната реч на Loretta J. Mester - The Outlook for the Economy and Monetary Policy
https://www.clevelandfed/en/newsroom-and-events/speeches/sp-20170508-outlook-for-the-economy-and-monetary-policy.aspx
цитирай
11. novak76 - Рискове
09.05.2017 18:33
чух ,че идват насрещни ветрове от към търговията на дребно. масови фалити ,търговци напускат молове ... и т.н . Какво знаеш по темата ?
цитирай
12. frb1984 - чух, че идват насрещни ветрове от ...
09.05.2017 19:01
novak76 написа:
чух ,че идват насрещни ветрове от към търговията на дребно. масови фалити ,търговци напускат молове ... и т.н . Какво знаеш по темата ?

От към потребителските разходи, сигурно няма да има големи проблеми за съвкупното търсене, защото спада в продажбите примерно в Department stores – март 2016 –март 2017 е -4.5 % , а Nonstore retailer – където влиза online trading расте за една година 11.9% . така, че това си е някакъв дългосрочен тренд (потребителите сменят начина на пазаруване). Проблем може да има в commercial real estate и commercial mortgage backed security , които банките и други инвеститори в момента притежават в големи количества . В същата стенограма от Март месец ФЕД обръщат внимание , че нивото на просрочия се покачило . Също така включиха въпросните в стрес тестовете .
цитирай
13. frb1984 - може да разгледаш тази реч на Eric S. ...
09.05.2017 19:09
може да разгледаш тази реч на Eric S. Rosengren - Financial Stability: The Role of Real Estate Values - там може да видиш как се развива сектора .
https://www.bostonfed/news-and-events/speeches/2017/financial-stability-the-role-of-real-estate-values.aspx
цитирай
14. frb1984 - ако има някакъв проблем с тези книжа ...
09.05.2017 19:12
ако има някакъв проблем с тези книжа или поядат капиталът на притежателите им , ФЕД може да промени риториката за лихвите :)
цитирай
15. novak76 - интересна теза
09.05.2017 20:00
Ще я погледна
цитирай
16. andriqnye - ако има някакъв проблем с тези книжа ...
11.05.2017 11:32
frb1984 написа:
ако има някакъв проблем с тези книжа или поядат капиталът на притежателите им , ФЕД може да промени риториката за лихвите :)

Напиши блог за това ;)
цитирай
17. sf1980 - Ако новата с-ма е floor system, как ...
11.05.2017 17:35
Ако новата с-ма е floor system , как са наричали предходната ?
цитирай
18. frb1984 - Ако новата с-ма е floor system, как ...
11.05.2017 18:39
sf1980 написа:
Ако новата с-ма е floor system , как са наричали предходната ?


система с оскъдни банкови резерви - "corridor system"
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: frb1984
Категория: Политика
Прочетен: 42383
Постинги: 14
Коментари: 35
Гласове: 15
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031